Bezpiecznie korzystanie z konta bankowego

Posiadanie konta bankowego daje możliwość swobodnego i wygodnego operowania domowymi finansami. Działa na zasadzie wirtualnego portfela, dzięki któremu możemy przenosić środki finansowe. Jednak wymaga dużo większej uwagi oraz ostrożności. O bezpieczeństwo środków zgromadzonych na naszym koncie dbać musi nie tylko bank – my również jesteśmy istotnym elementem zabezpieczenia. Jeżeli nie chcemy być narażeni na niepotrzebne koszty oraz problemy, powinniśmy trzymać się kilku naprawdę prostych zasad.

Płatności kartą i online

W dzisiejszych czasach posiadanie konta bankowego bez możliwości dostępu do niego przez sieć Internetową, czy za sprawą kart płatniczych jest niewyobrażalnym archaizmem. Dzięki zdalnemu dostępowi do konta bankowego mamy wiele możliwości, przede wszystkim jednak mamy cały czas wgląd do stanu naszego konta i możliwość sprawdzenia, jakimi aktualnie dysponujemy. Takie ułatwienie to jednak konieczność solidnych zabezpieczeń, o które dba nasz bank. Jednakże to również od nas zależy bardzo wiele – odpowiednie korzystanie z konta może skutecznie uchronić je przed niechcianymi sytuacjami.

Banki stosują szereg zabezpieczeń, które umożliwiają zalogowanie się do systemu – hasło użytkownika jest pierwszym etapem, a drugim może być jednorazowe hasło wysyłane jako wiadomość SMS. Istotne jest, aby hasło było unikatowe, odpowiednio długie oraz posiadało odpowiednie znaki. Zapamiętanie takiego hasła wcale nie musi być trudne – warto trzymać się zasady, że znajdują się w haśle informacje ważne dla nas, o których wiemy jedynie my.

Wiele banków oferuje swoim klientom możliwość ustawienia specjalnych wiadomości dostarczanych drogą SMSową. Informują one o logowaniu się na konto, czy wykonywanych transakcjach. Dzięki temu mamy na bieżąco podgląd w sytuację i kiedy zaobserwujemy coś podejrzanego, to jesteśmy w stanie od razu zareagować.

Przestępczość w sieci

Przestępcy nawet w sieci czyhają na nasze środki finansowe. Mają oni wiele sposobów, aby dostać się do naszego konta bankowego, a następnie je wyczyścić ze zgromadzonych tam pieniędzy. Bardzo często to my sami, nieświadomie podajmy złodziejowi dane potrzebne do dostania się do naszego konta. Pishing to fałszywe wiadomości e-mail. Wyglądają jak standardowy mail z banku, a w wiadomości posiadają link odsyłający do strony, która przypomina stronę banku. W ten sposób przestępcy są w stanie zdobyć dane do logowania się na nasze konto, czy dane naszej karty. Jeżeli widzimy podejrzanego maila – nie otwierajmy go. Vishing jest podobny do pishingu, z tą jednak różnicą, że w tym przypadku do wyłudzenia używa się telefonu. Drugim rodzajem metod, jakimi posługują się internetowi złodzieje, są zaawansowane technicznie „sztuczki”, które umożliwiają im przejęcie kontroli na naszym urządzeniu. Jeżeli złośliwe oprogramowanie dostanie się do naszego komputera, może skopiować nasze numery kart, hasła, czy nawet zaszyfrować dysk i zażądać okupu. Ten rodzaj oprogramowania może dostać się również do naszego smartfona, gdzie wyrządzić może takie same szkody.

Jak zatem zabezpieczyć się przed oszustami? Przede wszystkim powinniśmy dysponować odpowiednim antywirusem, który zabezpieczy nasz komputer przed niechcianym oprogramowaniem. Logowanie na nasze konto bankowe zawsze powinno odbywać się z zaufanego urządzenia – nigdy nie logujemy się np. z komputera, do którego mają dostęp inni użytkownicy. Zwróćmy również uwagę na to, czy dana strona jest odpowiednio zaszyfrowana – informacja o tym znajduje się na lewo lub prawo (w zależności od przeglądarki) od adresu strony. Nie otwierajmy podejrzanych maili oraz nie bierzmy udziału w rozmowach, które wydają się nam podejrzane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *